• Akyıldız Kimyevi

Yangın Önlemleri

Yangın Önlemleri
Bilindiği üzere günümüzde zaman zaman farklı nedenlerde yangınlar ortaya çıkmaktadır. Çıkan bu yangınlar sonucu da birçok mal ve can kaybı meydana gelebilmektedir. Özellikle ev aletleri ve elektrik sistemleri gibi alanlardan kaynaklanan bu yangınlar her ne kadar insan kaynaklı ortaya çıksa da bazen doğal yollardan da ortaya çıkabilmektedir. Böyle durumlarda ise kendimizi ve çevremizi koruma altına almaktan başka çare yoktur. Çeşitli yangın tozu ya da yangın tüpü gibi malzemeler ile birlikte yangın söndürülmeye çalışılmalıdır.
Yanıcı Maddeleri Ayrı Yerlerde Tutun!
Yangın önlemlerinden bahsedecek olursak ilk başta evde ya da bulunduğunuz ortamdaki bütün yanıcı maddeler aynı yerde tutulmamalıdır. Eğer ki herhangi bir sebepten ötürü bu yanıcı maddelerden biri alev alırsa diğer yanıcı maddelere de sıçrayacaktır. Böylelikle ortamda durdurulamayacak kadar güçte bir yangın ortaya çıkabilecektir. Böyle durumlara karşı bulunduğunuz ortamdaki eşya ve maddeleri düzenli bir şekilde yerleştirin.
Elektrik ve Diğer Tesisatların Düzenli Bakımı Yaptırılmalı
Yangınlar genellikle bakımı yapılmayan tesisatlardan kaynaklanmaktadır ve ufak bir kıvılcım bile çıksa dahi hızla büyüyerek çok geniş bir alanı yakabilecek güçte bir yangının ortaya çıkması son derece mümkündür. Bu noktada bütün elektrikli sistemlerin ve aletlerin, çeşitli doğalgaz sistemlerinin ve diğer her türlü tesisatın düzenli olarak bakımı yapılmalıdır. Yangın daha çıkmadan önce alınması gereken bu önlemler yangının ortaya çıkmasını engelleyecektir.
Mutlaka Yangını Söndürecek Malzemeler Bulundurun
Günümüzde özellikle apartmanlardaki yangın söndürme tüpleri hiçbir şekilde bakımı yapılmadan öylece durmaktadır. Ancak bilinmelidir ki her ne kadar sürekli olarak kullanılmasa bile yangın söndürme tüpleri belirli bir süre içerisinde değişmelidir. Onların da bir son kullanma tarihi vardır ve buna dikkat etmek gerekir. Bunun haricinde ise yangını söndürecek yangın tozu da evinizde ya da bulunduğunuz ortamda bulunmalıdır. Ortaya çıkabilecek herhangi bir yangına karşı elinizin altında söndürebilecek bir malzemenin bulunması can ve mal kaybının önüne geçecektir. Her ihtimale karşı bu yangın önlemlerine dikkat etmek gerekmektedir. En baştan alınan önlemler ile birlikte yangının oluşması da önlenebilmektedir, eğer ki yangın ortaya çıkarsa da söndürülmesi çok daha hızlı olabilmektedir.