• Akyıldız Kimyevi

Yangın Söndürmede Kullanılan Yöntemler

Yangın Söndürmede Kullanılan Yöntemler
Hayatımızın her alanında sıkça karşılaşabileceğimiz bir olay olan yangının söndürülmesi için birçok yöntem vardır. Başımıza büyük sıkıntılar çıkarabilme ihtimali olduğu için yangın söndürmede kullanılacak yöntemlerin bilinmesi herkes için oldukça önemli bir konudur. Özellikle yangın tozu da yangın esnasında kullanabilmektedir. Her an her yerde ihmaller doğrultusunda yangın çıkabilme ihtimali olduğu için her vatandaşın bu yöntemlere hakim olması gerekir. Çünkü yangına anında müdahale edilmediğinde büyük sonuçlar doğurabilir. 
Yangın söndürmede kullanılan yöntemlerden bahsedecek olursak:

Soğutarak Söndürme
Soğutarak söndürme yöntemi yangın söndürme yöntemleri arasında oldukça yaygındır. Özellikle su ile soğutma yöntemi en yaygınlarından diyebiliriz. Suyun mükemmel fiziksel ve kimyasal özelliği sayesinde yanıcı maddeyi boğarak yanıcı maddeden ısı alır ve oluşan yangının söndürülmesinde büyük katkı sağlar. Yangının söndürülme esnasında suyu büyük bir kütle halinde dökerek de kullanabiliriz püskürtme işlemi ile de kullanabiliriz. 

Örtme ile Söndürme
Bu söndürme işlemi katı maddeler yardımı ile gerçekleşir. Toprak kum ıslak kilim halı gibi farklı katı maddeleri yangın yerine temas ettirerek yangın büyümeden sönmesini sağlayabiliriz. Bu işlem esnasında yangının oksijen ile temasını keserek kısa sürede söndürmeye çalışırız. 

Yanıcı Maddeyi Dağıtma
Yanan maddenin dağılması ile birlikte yangının yüksek ısısı etrafa bölünür ve yavaş yavaş ısısı düşerek sönmeye başlar. Ancak bu yöntem her yerde kullanılmaz. Çünkü bu yöntem kullanılırken ateş etrafa yayılabilir ve sıkıntı yaratabilir. Bu sebeple akaryakıt istasyonu gibi tehlikeli yerlerde bu yöntem kullanılmaz.

Boğma ile Söndürme
Bu işlem yangının oksijen ile temasını kesmek ya da azaltmak amacı ile yapılır. Bu yöntemde yangını kısa sürede söndürmek için oldukça etkili yöntemlerdendir. Özellikle kapalı oksijeni az olan ortamlardaki yangınlarda kullanıldığında çabucak etki göstererek yangını söndürür.
Yangına kısa sürede müdahale etmek yangının yıkıcı sonuçlar doğurmaması için oldukça önemlidir. Yangın tozu söndürme işlemlerinde oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Bu sebeple çıkacak yangına göre yangın söndürme yöntemleri kullanılmalıdır. Yangın söndürme yöntemlerinin doğru yerde kullanılması da oldukça önemlidir. Bazı yangın söndürme yöntemlerini de maalesef her yerde kullanamayabiliyoruz.