• Akyıldız Kimyevi

Yangın Tozu Nedir?

Yangın Tozu Nedir?
Yangın tozu günümüzde oldukça etkili yangın söndürme araçlardın olup sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle yakıt ve gaz yangınlarında kullanılmak üzere özel olarak üretilmektedirler. Akaryakıt istasyonlarında ve doğal gaz yangınlarında yakıtın ve gazın oksijen ile etkileşimini kesip yangının sona ermesine yol açmaktadırlar. Yapısındaki tozlu bileşenler sayesinde yangın söndürme de diğer birçok malzemeden çok daha etkili sonuçlar vermektedir.
Yangın tozu genel olarak nem çekici özellikle olmaktadırlar. Yangın söndürme özelliklerinden bahsedecek olursak da boğma etkisi, radyasyon yalıtımı, soğutma etkisi ve çeşitli diğer reaksiyonlardan söz edebiliriz. Boğma ve soğutma etkisi yangın tozunun başlıca etkilerindendir. Yangının çok daha çabuk sönmesine, can ve mal kayıplarının çok daha aza indirgenmesine olanak vermektedir. Oldukça yüksek sıcaklıklarda bile etkisini koruyabilen yangın tozları yanan madde ile oksijen arasında güçlü bir tabaka oluşturur. Bu tabaka sayesinde yanan madde oksijenle ayrılarak sönmeye başlamaktadır. Doğal olarak oksijen olmadığı için de yangın çok kolay bir şekilde sönmektedir.

İtfaiyelerde Yangın Tozu
Yangın tozu genellikle itfaiyelerde kullanılmaktadır. İtfaiye araçlarındaki tank sayesinde yangın tozu basınçlı bir şekilde yanan bölgelere püskürtülmektedir. Yangın tozunun bulunduğu tank öncelikle azot ile doldurularak belirli bir basınçta tutulmaktadır. Bu basınç da yangın tozunun dışarı püskürtüleceği zaman korunarak aynı değerde tutulmaktadır. Tankta da herhangi bir sorun çıkmaması ve basıncı sabit değerde tutulması için özel emniyet sistemi bulunmaktadır. Bu emniyet sistemi sayesinde basınç düşmesine karşı bir engel koyulmaktadır. Yangın tozu çok daha etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Yangını söndürmeye yarayan bu tozlar yapılarında birçok maddeyi barındırmaktadırlar. Bu maddeler yangın ile kimyasal tepkimeye girmemektedir. Oldukça yüksek sıcaklıklarda bile tepkimeye girmeyen bu tozlar yangın olan bölgede güçlü camsı bir tabaka oluşturarak oksijenin yanan bölgeye ulaşmasını engellemektedir. Böylelikle de yangın kısa bir süre içerisinde söndürülebilmektedir. Petrol ve gaz gibi yakıtlardan meydana gelen yangın türlerinde kullanımı sıklıkla görülmektedir. Bazen metal yangınlarında yani D sınıfı yangınlarda da kullanılmaktadır. Yangın söndürmede tercih edilebilecek en etkili yangın söndürme malzemelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.