• Akyıldız Kimyevi

Dolamit

Dolamit kireç taşlarından oluşmaktadır. Kireç taşlarında bulunan oksitin yerini magnezyum oksitin alması ile birlikte doğal kalsiyum ve magnezyumlu bir karbonat birleşiminde karşımıza çıkmaktadır.

Dolamit kireç taşlarından oluşmaktadır. Kireç taşlarında bulunan oksitin yerini magnezyum oksitin alması ile birlikte doğal kalsiyum ve magnezyumlu bir karbonat birleşiminde karşımıza çıkmaktadır. Yapısal olarak renksizdir; beyaz, pembemsi ya da mavimsi renklerde de görülebilmektedir. Bunun yanında saydam ya da yarı saydam halde de olmaktadır. Bazı dolamitler de sürtünme ışınımlı olabilmektedir. Dünya kabuğunda genel olarak %2 oranında bulunmaktadır.
Kullanım alanlarına değinecek olursak günümüzde birçok alanda kullanıldığını belirtebiliriz. Ateş tuğlası yapımında, çeşitli inşaat sektörlerinde, cam yapımında, boya yapımında, ziraat alanlarında ve demir-çelik gibi diğer birçok alanda da kullanıldığını söyleyebiliriz. Dolamit yapısındaki çeşitli özellikler ile birlikte de günümüzde daha birçok alanda kullanılmaktadır.

Yorumlar (0)

Yorum yaz