• Akyıldız Kimyevi

Zeolit

Zeolit tarihte 1756 yılında İsvaçli mineralog Frederich Cronstet tarafından bulunmuştur. Kelime anlamı olarak kaynayan taş anlamına gelen bu mineral, sulu alümino silikatlar olarak adlandırılmaktadır. Yapısal olarak da 3 yapılı bir bağ örgüsüne sahiptir.

Zeolit tarihte 1756 yılında İsvaçli mineralog Frederich Cronstet tarafından bulunmuştur. Kelime anlamı olarak kaynayan taş anlamına gelen bu mineral, sulu alümino silikatlar olarak adlandırılmaktadır. Yapısal olarak da 3 yapılı bir bağ örgüsüne sahip olmaktadır.
Zeolitin günümüzdeki kullanım alanları oldukça geniştir. Genel olarak tarımsal alanlarda kullanımı görülse de deterjan sanayisinde ve daha birçok alanda hammadde olarak kullanılmaktadır. Baca temizlemesinde, petrol sızıntılarının temizlenmesinde, oksijen üretiminde ve diğer enerji alanlarında sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. Bunların yanında ise inşaat sektöründeki kullanım alanları da görmezden gelinmeyecek kadar fazladır. Zeolitin günümüzde bu kadar geniş bir kullanım alanı bulunması yapısındaki çeşitli özelliklerinden kaynaklanmaktadır ve sağladığı faydalar oldukça fazladır.

Yorumlar (0)

Yorum yaz